Plātņveida pamatu izbūve

Plātņveida pamatu izbūve 150 150 TENAPORS

Plātņveida pamatu izbūve

Tehnoloģija

TENAPORS L EPS elementi betona plātņu pamatiem ir paredzēti plātņu pamatu izbūvei nelielām dzīvojamajām ēkām. Kombinējot elementu ar izolācijas plāksnēm tiek izveidots veidnis, kurā ielejot betonu veidojas monolīti plātņveida pamati. Tādā veidā tiek iegūta monolīta konstrukcija, kura tiešā veidā nesaskaras ar grunti un neveido siltuma tiltus. Šāda tipa konstrukcijai ir ne tikai augsta izturība pret grunts noslīdēšanu un deformāciju, bet arī ar teicamas siltumtehniskās īpašības.

Siltumtehnika

TENAPORS L EPS elements aizgūts no Skandināvijas, kur tas ieguvis plašu pielietojumu savu teicamo siltumtehnisko radītāju dēļ. Izmantotā putu polistirola siltumvadītspējas koeficients λcl ir 0,034 W/m K. Ilgstošā ūdens uzsūce nepārsniedz 5% un tas garantē izcilo siltumtehnisko īpašību saglabāšanos ilgtermiņā

Nesošā slodze

TENAPORS L EPS elements tiek ražots no materiāla EPS 150, kura spiedes spriegums pie 10% deformācijas ir 150 kPa. Pamatu izbūvē svarīgāks radītājs ir ilgtermiņa slodzes noturība, šajā gadījumā tā ir 45 kPa, jeb 4,5 t/m2. Ir pieejami arī elementi no citas klases EPS materiāla, atbilstoši klientu pieprasījumam, taču šāda veida izstrādājumi tiek pielietoti reti. Tehnoloģija, kas sevī ietver plātņveida pamatu izbūvi ar L EPS elementu visbiežāk tiek izmantota koka karkasa 1-2 stāvu ēku būvniecībai privātajā sektorā, kur visbiežāk elementu nodrošinātā ilgtermiņa slodzes noturība ir pilnībā pietiekama. Šāda veida pamati var tikt izmantoti arī privātmāju celtniecībai no gāzbetona vai cita veida celtniecības blokiem.

  • Mūsu piedāvātais pamatu siltināšanas risinājums ir ne tikai efektīvs un nodrošina zemus siltuma zudumus, bet arī:

    1. Ir viegli uzstādāms un neprasa īpašas priekšzināšanas montāžas darbu veikšanai;
    2. Montāžas darbi ir viegli veicami un norit ātri – tiek samazinātas darbaspēka izmaksas;
    3. Augstā noturība pret spiedes spriegumu un zemā ūdens absorbcija nodrošina nemainīgas siltumizolācijas un tehniskās īpašības laika periodā, kas pārsniedz 50 gadus;
    4. Paaugstinās dzīves komforts;
    5. Praktiski tiek izslēgts siltuma tiltu veidošanās risks;
    6. Iespējams samazināt cementa patēriņu par 30-60%;
    7. Ideāli savienojams ar mūsdienīgiem silto grīdu risinājumiem, kā TENAPORS TERMO, TEAPORS TERMO PLUS un citiem.
    8. Savienojumā ar grīdas siltumizolāciju iespējams novērst nevēlamus siltuma zudumus, tādā veidā samazinot apkures rēķinus līdz minimumam.
  • L EPS elementam ir jābūt izturīgam, jo uz tā tiek balstīta visa māja, līdz ar to tas tiek ražots no augstas izturības EPS materiāla, kuram ir augsta ilgstošās slodzes noturība. Līdzīgas uzbūves siltināto pamatu sistēmas ar dažādām modifikācijām plašu atzinību guvušas privātmāju sektorā Skandināvijas valstīs, Vācijā, Lielbritānijā un aiz vien biežāk būvniecībā tiek izmantots arī Austrumeiropā. Popularitāti var izskaidrot ar EPS materiāla ne tikai izcilajām siltumtehniskajām īpašībām, bet arī:

    1.              Augsto noturību pret spiedes spriegumu;

    2.              Ilgmūžību;

    3.              Zemo ūdens absorbciju;

    4.              Vieglu apstrādi, kas neprasa īpašus instrumentus vai smago tehniku.

  • L elementa montāžas gaita

    Fasādes siltināšanas darba kārtība sevī ietver:

    1. Melnzemes noņemšana;
    2. Grunts sagatavošana un drenāžas ierīkošana.
    3. L elementu novietošana;
    4. Siltumizolācijas slāņa izveide;
    5. Armatūras novietošana;
    6. Betona ieliešana.

    Melnzemes noņemšana

    Pirms pamatu ierīkošanas jāpārliecinās, ka tos balsta stabila grunts. Rakšanas darba apjomi atkarībā no esošās grunts sastāva var būt atšķirīgi. Purvainos apvidos ar nestabilu grunti var rasties nepieciešamību noņemt grunts slāni, kas pārsniedz 1 m dziļumu. Labvēlīgos apstākļos var būt nepieciešamība veikt būvlaukuma attīrīšanu no augšējā melnzemes slāņa. Par zemāko grunts slāņu noturību jāpārliecinās veicot ģeoloģiskos izpētes darbus. Grunts slāņu sēšanās gadījumā pamati var sākt plaisāt ietekmējot visas ēkas noturību.

    Grunts sagatavošana

    Lai pamatu veidņus un siltumizolācijas slāni pasargātu no negatīvās gruntsūdeņu ietekmes zem pamata plātnes nepieciešams veidot labi drenējošu grunts slāni no oļiem vai šķembām ar frakciju 5-8. Zem šķembu slāņa ieteicams izvietot ģeomembrānas slāni, kurš pasargās no grunts noslīdēšanas. Vietās, kur ir novērojami augsti gruntsūdeņi (praktiski visā Latvijā) ap ēkas perimetru vēlams ierīkot drenāžu vismaz 20 cm zem siltumizolācijas slāņa virsmas, un to apbērt oļiem – frakcija 16-32. Abu risinājumu kombinācija ļaus ēkas pamatu plātni pasargāt no gruntsūdeņiem un nodrošinās putupolistirola siltumtehnisko īpašību saglabāšanu. Grunts slānis arī kalpo, kā izlīdzinošā kārta.

    L elementu novietošana

    Lai nodrošinātu plātņveida pamatu nestspēju visā tās ekspluatācijas laikā un sasniegtu paredzētos siltumtehniskos rādītājus ir svarīgi, lai betona ieliešanas laikā starp plātņu elementiem neveidotos spraugas. TENAPORS L EPS elementa augšdaļas un pamatnes daļas stiprināšanai tiek izmantotas naglu plates. Šie elementi nepieciešami blīva savienojuma noturēšanai starp elementiem betona ieliešanas laikā. Nodrošinoties pret elementu nobīdi, pirms betona ieliešanas pa perimetru pamatu elementus jānostiprina, tos no ārpuses apberot ar grunti. L EPS kustība var novest pie nevēlamas pamatu plātņu deformācijas, kuru sekas sākumā var būt nemanāmas, taču ekspluatācijas laikā var novest pie pamatu sēšanās.

    Siltumizolācijas slāņa izveide

    Gadījumos, kad uz L EPS elementa tiek nostiprināts grīdas siltinājums, nepieciešams abus elementus caurdurt ar plastikāta naglu. Līdzīgs risinājums jāparedz gadījumos, kad grīdas siltināšanai tiek paredzēti vairāki slāņi – šajā gadījumā slāņus pēc tādas pašas tehnoloģijas nostiprina savā starpā. Šāds risinājums ir nepieciešams, jo putu polistirols ir salīdzinoši viegls materiāls un ielejot betona, tas varētu “uzpeldēt”. Papildus stiprības nodrošināšanai iespējams izmantot putu polistirola putas. Izmantojot piedāvāto tehnoloģiju iespējams samazināt “uzpeldēšanas” riskus līdz minimumam. Ja grīdas siltumizolācija tiek uzstādīta vairākos slāņus, to novietošana jāparedz tā, ka šuvju vietas nepārklājas. Lai nodrošinātu šuvju vietu hermētiskumu ieteicams izmantot naglu plates. Ja šuves nebūs hermētiskas pastāv iespēja, ka tajās iekļūs betons vai veidosies gaisa starpkārtas. Pa gaisa starpkārtas var veicināt nevēlamu gaisa cirkulāciju zem pamatu plātnes un veicināt siltuma zudumus. Betona siltumvadītspēja ir daudz augstāka nekā putu polistirolam līdz ar to tam iekļūstot spraugās var veidoties termiskie tilti. Lai papildus noblīvētu šuvju vietas tās iespējam aizpūst ar poliuretāna putām vai veidot atdalošo kārtu no ģotekstila vai cita materiāla ar labu tvaika caurlaidību.

    Armatūras novietošana

    Plātņveida un cita konstrukcijas tipa pamatos viens no svarīgākajiem elementiem ir armatūra. Betons pēc savas būtības ir ļoti blīvs materiāls, kam ir izcila noturība pret spiedi, taču tā noturība pret lieci nav pietiekami liela, lai nodrošinātu pamatu ilgtermiņu noturību. Plātņveida pamati pēc savas būtības ir ļoti plakans un lielu laukumu aizņemošs monolīts veidojums. Šādai konstrukcijai pat pie mazākās grunts nosēšanas var rasties plaisas. Armatūras stiegrojums pamatiem nodrošina papildus izturību pret lieci. Jau sākotnējā projekta stadijā ir svarīgi izvērtēt ēkas radītās slodzes un paredzēt nepieciešamā apjoma stiegrojumu. Armatūra jānovieto uz tai speciāli paredzētiem distanceriem, lai tā atrastos betona klājuma vidusdaļā un spētu nodrošināt pēc iespējas lielu noturību.

    Betona ieliešana

    Pirms liešanas darbu uzsākšanas jāpārliecinās vai visi veidņi ir nostiprināti un kāds no tiem montāžas laikā nav izbīdījies, pretējā gadījumā var rasties nevēlama betona noplūde. Betona svars ir ievērojami lielāks par putupolistirolu un līdz ar to īpaši rūpīgi jāveic nostiprināšanas darbi. Lielākajā daļā no jaunajiem projektiem tiek paredzēts ierīkot siltās grīdas cauruļvadus. Tos ir iespējams stiprināt vai nu pie siltumizolācijas vai armatūras, bet pirms betona ieklāšanas tie ir rūpīgi jāpārbauda uz hermētiskumu. Pēc visu pārbaužu veikšanas var sākt betona iestrādi līdz noteiktajai līmeņatzīmei – rūpīgi jāievēro, ka betona ieliešana jāveic vienā paņēmienā, nav pieļaujama situācija, ka betons tiek ieliets ar pārtraukumiem.

  • Pieejamie palīgmateriāli

    1. Naglu plate;
    2. Plastikāta skrūve/ nagla
    3. Grīdas izolācija
Risinājuma produkti Ugunsreakcijas klaseIzmēriSiltumvadītspējas koeficientsSpiedes spriegumsStiepes stiprībaIlglaicīga ūdens absorbcija #
TENAPORS L EPS
TENAPORS L EPS
Ugunsreakcijas klase
Siltumvadītspējas koeficients
Spiedes spriegums
Stiepes stiprība
Steam resistances
Ilglaicīga ūdens absorbcija
Izolācijas biezums